ClubContabilitate.ro Q&A

"Impozit pe venit micro - fundatie"

Fundatiile sunt obligate sa plateasca impozitul pe venit micro?

Adaugata in
  • Codul fiscal

Vasile Panaite
 User  Vasile Panaite a intrebat la 01 Feb. 2013

 

1 raspuns

Te ajuta acest raspuns? Voteaza aici! Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Marina- Alexandra Cruciu
 Expert Marina- Alexandra Cruciu a raspuns la intrebare la 01 Feb. 2013
Asociatiile si fundatiile trebuie sa plateasca aceste impozit, daca sunt persoana juridica infiintata conform legislatiei din Romania, daca au fost platitoare de impozit pe profit pt.activitatile economice desfasurate si daca indeplinesc conditiile specificate in Codul Fiscal la art.112.1, la data de 31 decembrie 2012.



Alte intrebari despre Codul fiscal

Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubContabilitate.ro
Sectiuni
  • ANAF si MFP
  • Codul de procedura fiscala
  • Codul fiscal
  • Declaratii si Formulare
  • Legea Contabilitatii
  • Monografii contabile
  • Studii de caz
  • TVA
Expertii nostri
Nicoleta Marinescu
Silviu Badea Marina- Alexandra Cruciu Violeta Georgescu Nicusor Belciug Alexandra Preutescu Adriana Marin
  • Declaratia informativa privind dividendele cuvenite actionarilor se completeaza si se depune de catre societatile nationale, companiile nationale si societatile la care statul este actionar unic, majo [citeste mai mult]
Video club