Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Email RSS Facebook
Esti membru? Logheaza-te aici.
Nu aveti cont? Inscrie-te gratuit
x Intra in ClubContabilitate.ro

ANAF si MFPCodul de procedura fiscalaCodul fiscalDeclaratii si FormulareLegea ContabilitatiiMonografii contabileStudii de cazTVA

Venit microintreprindere conform OUG nr 3/2017

Buna ziua,

Am cititi OUG NR 3/2017 Publicata in Monitorul oficial partea I nr 16/06.01.2017 si am inteles ca incepand cu 01.01.2017 firmele care nu au depasit 500000 de euro cifra de afaceri la sfarsitul anului 2016 vor plati un impozit pe venit de 1% indiferent de numarul de salariati, este corect, am inteles bine? si mai am o intrebare cele care au cod CAEN 7021-Activitati de consultanta in domeniul relatiilor publice - vor fi platitoare de impozit pe profit indiferent de cifra de afaceri sau tot numai dupa depasirea celor 500000 de euro.
va multumesc

1 raspuns


la 08 Ian. 2017
Efectele OUG3/2017 ce completeaza Codul fiscal, sunt din 1 februarie 2017, plafonul pentru impozitarea impozitului pe profit fiind pentru firmele care au realizat in 2016 o cifra de afaceri ce depaseste 500000 euro la cursul sfarsitului de an conform art. 47. Sub acest plafon se aplica impozitarea pe venitul microintreprinderilor in procent de 1% conform art 51. In continuare activitatea de consultanta trebuie sa fie de minim 20% din activitatea desfasurata pentru a plati impozit pe profit conform art. 52.
Voteaza raspuns 0 Apreciez acest raspuns 0 Nemultumit de acest raspuns
Raspunde
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubContabilitate.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Expertii nostri

contabil Silviu Badea
Absolvent al ASE, colaboreaza in continuare cu succes in mediul didactic. S-a specializat in...
Contabil Senior Georgiana Iovan
Vasta experienta in domeniul contabil, rezolvand cazuri complicate aparute in cateva firme...
Contabil sef Teodora Munteanu
Are o experienta deosebita in rezolvarea problemelelor practice ale contabilitatii. Dificultatile...