Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Email RSS Facebook
Esti membru? Logheaza-te aici.
Nu aveti cont? Inscrie-te gratuit
x Intra in ClubContabilitate.ro

ANAF si MFPCodul de procedura fiscalaCodul fiscalDeclaratii si FormulareLegea ContabilitatiiMonografii contabileStudii de cazTVA

vanzare imobil catre persoana juridica

o entitate detine o cladire achizitionata in 1991 ,ultima modernizare fiind facuta in 2008 .Din 2010 a fost inchiriata catre o alta societate factura fiind fara tva .
Daca in 2016 entitatea vinde cladirea catre o persoana juridica neplatitoare de tva cum se procedeaza ?Taxarea inversa nu se poate aplica deci cum va fi factura ?
Adaugata in   Codul fiscal Scutiri

3 raspunsuri


la 20 Iun. 2016
Daca cladirea este construita inainte de 1991, iar modernizarile sunt efectuate in 2008 si este vanduta catre o persoana juridica, conform art. 292 lit. f cod fiscal, operatiunea se incadreaza in categoria celor scutite de tva, in consecinta, factura va fi fara tva cu mentiunea -scutit cf. art. 292 lit. f.
Voteaza raspuns 0 Apreciez acest raspuns 0 Nemultumit de acest raspuns
Raspunde
la 21 Iun. 2016
in cazul in care persoana juridica era platitoare de tva aplicam taxarea inversa cf noului cod fiscal ?
Voteaza raspuns 0 Apreciez acest raspuns 0 Nemultumit de acest raspuns
Raspunde
la 21 Iun. 2016
Nu se aplica taxare inversa, operatiunea este scutita de tva.
Voteaza raspuns 0 Apreciez acest raspuns 0 Nemultumit de acest raspuns
Raspunde
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubContabilitate.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Expertii nostri

Contabil Alexandra Preutescu
Specialist in solutionarea problemelor ridicate de TVA, taxe si impozite.
contabil sef George Necula
A participat activ la Seminarul National de TVA - aprilie 2011, Seminarul National - Noua Lege a...