Email RSS Facebook
Esti membru? Logheaza-te aici.
Nu aveti cont? Inscrie-te gratuit
x Intra in ClubContabilitate.ro

Logheaza-te utilizand retelele de socializare Login Facebook
Recuperare parola
ANAF si MFPCodul de procedura fiscalaCodul fiscalDeclaratii si FormulareLegea ContabilitatiiMonografii contabileStudii de cazTVA

Plata cu card si emitere bon fiscal

Buna ziua,
Ptr.un SRL care emite factura si clientul achita cu cardul trebuie sa emitem si bon fiscal ?
Nu a solicitat nici un client bonul fiscal .Dovada platii ecte chitanta de la POS.
Va multumesc.

4 raspunsuri


la 03 Aug. 2016
Pentru incasarea cu cardul aveti varianta POS. Daca eliberati bon fiscal veti dubla incasarile.
Voteaza raspuns 0 Apreciez acest raspuns 0 Nemultumit de acest raspuns
Raspunde
la 03 Aug. 2016
Exista posibilitatea eliberarii unui bon nefiscal.
Voteaza raspuns 0 Apreciez acest raspuns 0 Nemultumit de acest raspuns
Raspunde
la 05 Aug. 2016
Nu se mai emite B F pentru ca aveti factura. Fiscalizarea incasarii se face prin POS iar a marfii vandute sau prestarii de servici efectuate prin factura fiscala.
Voteaza raspuns 0 Apreciez acest raspuns 0 Nemultumit de acest raspuns
Raspunde
la 06 Aug. 2016
Conform OUG 28/1999 actualizată, trebuie emis bon fiscal prin casa de marcat pentru orice livrare/prestare. In cazul platii cu numerar se alege optiunea in casa de marcat pt numerar, iar daca se plateste prin banca (card, cec, ordin de plata, tichete de masa, etc) se alege optiunea credit.Incasarile nu se vor dubla pt ca raportul Z defalca vanzarile pe "cash" si "credit". GRIJA MARE - numai casa de marcat este fiscalizata, POS-ul NU. Dau mai jos un extras din ordonanta specificata mai sus: Art. 1 (1) Operatorii economici care încasează, integral sau parţial, cu numerar sau prin utilizarea cardurilor de credit/debit sau a substitutelor de numerar contravaloarea bunurilor livrate cu amănuntul, precum şi a prestărilor de servicii efectuate direct către populaţie sunt obligaţi să utilizeze aparate de marcat electronice fiscale. (2) Operatorii economici prevăzuţi la alin. (1), denumiţi în continuare utilizatori, au obligaţia să emită bonuri fiscale cu aparate de marcat electronice fiscale şi să le înmâneze clienţilor. La solicitarea clienţilor, utilizatorii vor elibera acestora şi factura. Deci OBLIGATORIU este bonul fiscal, iar factura numai la cererea clientului.
Voteaza raspuns 0 Apreciez acest raspuns 0 Nemultumit de acest raspuns
Raspunde
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubContabilitate.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Expertii nostri

Contabil Senior Georgiana Iovan
Vasta experienta in domeniul contabil, rezolvand cazuri complicate aparute in cateva firme...
contabil sef Violeta Georgescu
Are raspunsuri la orice intrebare legata de formulare, declaratii, impozite si mai ales gaseste...
contabil sef George Necula
A participat activ la Seminarul National de TVA - aprilie 2011, Seminarul National - Noua Lege a...