Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Email RSS Facebook
Esti membru? Logheaza-te aici.
Nu aveti cont? Inscrie-te gratuit
x Intra in ClubContabilitate.ro

ANAF si MFPCodul de procedura fiscalaCodul fiscalDeclaratii si FormulareLegea ContabilitatiiMonografii contabileStudii de cazTVA

Obligativitate Registru de bani personal

Buna ziua!

Va rog sa-mi spuneti daca este obligatoriu ca o societate care are ca obiect de activitate comert cu ridicata sa detina Registru de bani personali sau doar cei care au casa de marcat?

Mutumesc!

6 raspunsuri


la 04 Mai. 2015
Societatile care desfasoara activitati care nu presupun incasari numerar, o activitate de caserie, nu au de ce sa detina o evidenta a banilor personali. Doar persoanele care lucreaza cu numerar trebuie sa isi inregistreze banii personali pentru a nu fi confundati cu cei din caserie.
Voteaza raspuns 0 Apreciez acest raspuns 0 Nemultumit de acest raspuns
Raspunde
la 04 Mai. 2015
Aceasta societate care desfasoara comert cu ridicata incaseaza numerar de la persoane juridice pe baza de chitanta dar nu are casa de marcat. E obligatoriu sa aiba acest registru? Multumesc!
Voteaza raspuns 0 Apreciez acest raspuns 0 Nemultumit de acest raspuns
Raspunde
la 04 Mai. 2015
Orice societate care incaseaza numerar si are desemnata o persoana pe functie de casier trebuie sa detina acest registru altfel banii casierului trebuie tinuti intr-o alta incapere, separata de caserie.
Voteaza raspuns 0 Apreciez acest raspuns 0 Nemultumit de acest raspuns
Raspunde
la 04 Mai. 2015
Nu este desemnata o persoana pe functia de casier, incasarile in numerar facandu-le contabilul. Deci in acest caz, nu trebuie sa existe acest Registru? Multumesc pentru promptitudine!
Voteaza raspuns 0 Apreciez acest raspuns 0 Nemultumit de acest raspuns
Raspunde
la 05 Mai. 2015
In acest caz contabilul trebuie sa completeze acest registru, daca nu, atunci trebuie sa nu detina bani personali in caserie.
Voteaza raspuns 0 Apreciez acest raspuns 0 Nemultumit de acest raspuns
Raspunde
la 08 Mai. 2015
poate nu am inteles eu, desi nu cred: Ordonanţa de urgenţă nr. 28/1999 privind obligaţia operatorilor economici de a utiliza aparate de marcat electronice fiscale, art.4, alin (12): 'Utilizatorii aparatelor de marcat electronice fiscale sunt obligaţi: i) la ora începerii programului de lucru, să asigure înregistrarea sumelor de bani deţinute de personalul operatorului economic care îşi desfăşoară activitatea în unitatea de vânzare a bunurilor sau de prestare a serviciilor, într-un registru de bani personali, special întocmit în acest sens. Orice sumă de bani înregistrată în plus faţă de suma înregistrată la ora începerii programului de lucru, nu reprezintă sumă justificată prin registrul de bani personali. Modelul, conţinutul registrului de bani personali, precum şi procedura de înregistrare a acestuia la organul fiscal se aprobă prin ordin al ministrului finanţelor publice, în termen de 10 zile de la data intrării în vigoare a prezentei ordonanţe de urgenţă." Punere în aplicare prin Normă metodologică de aplicare din 18/04/2003 : "Art. 1. - (1) În sensul art. 1 alin. (1) din Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 28/1999 privind obligaţia agenţilor economici de a utiliza aparate de marcat electronice fiscale, republicată, denumită în continuare ordonanţă de urgenţă, prin agenţi economici se înţelege persoanele fizice şi juridice, asociaţiile familiale, precum şi orice alte entităţi care efectuează cu plată, pe teritoriul României, inclusiv în punctele de control pentru trecerea frontierei de stat, livrări de bunuri cu amănuntul şi/sau prestări de servicii direct către populaţie, cu excepţia instituţiilor publice. (2) Agenţii economici care nu intră sub incidenţa ordonanţei de urgenţă pot opta pentru utilizarea aparatelor de marcat electronice fiscale, în condiţiile legii." de unde si pana unde ceilalti agenti economici; pentru ca pana la urma toti opereaza undeva cu numerar. toate prevederile acestui act normativ se refera numai si numai la cei care utilizeaza case de marcat fiscale.
Voteaza raspuns 0 Apreciez acest raspuns 0 Nemultumit de acest raspuns
Raspunde
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubContabilitate.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!