Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Email RSS Facebook
Esti membru? Logheaza-te aici.
Nu aveti cont? Inscrie-te gratuit
x Intra in ClubContabilitate.ro

ANAF si MFPCodul de procedura fiscalaCodul fiscalDeclaratii si FormulareLegea ContabilitatiiMonografii contabileStudii de cazTVA

impozit specific activitati baruri

In legea 170/2016,privind impozitul specific unor activitati ,la art.10 alin 1 se hotaraste: ,,Contribuabilii care ,in cursul anului,realizeaza venituri si din alte activitati in afara celor corespunzatoare codurilor CAEN prevazute la art.1,aplica sistemul de declarare si plata a impozitului pe profit prevazut in legea nr.227/2015,cu modificarile si completarile ulterioare .
Intrebarea este:Pentru un Bar cu cod CAEN 5630 care pe langa activitatea specifica barului desfasoara si activitati de prestari servicii pentru promovarea unor produse vandute in bar, care reprezinta aproximativ 7% din cifra de afaceri,ce impozit se plateste,cel specific sau impozit pe profit sau tinand cont de noul Cod Fiscal se ramane la impozitul pe veniturile microintreprinerilor?

1 raspuns


la 13 Ian. 2017
Pentru activitatea de bar se aplica impozit pe profit fara sa se aplice plafonul cifrei de afaceri, fiind o activitate specifica mentionata special in alte acte normative de completare a Codului fiscal, activitatile de sustinere fiind accesorii ale activitatii principale
Voteaza raspuns 0 Apreciez acest raspuns 0 Nemultumit de acest raspuns
Raspunde
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubContabilitate.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Expertii nostri

Contabil Alexandra Preutescu
Specialist in solutionarea problemelor ridicate de TVA, taxe si impozite.
contabil sef George Necula
A participat activ la Seminarul National de TVA - aprilie 2011, Seminarul National - Noua Lege a...
contabil sef Violeta Georgescu
Are raspunsuri la orice intrebare legata de formulare, declaratii, impozite si mai ales gaseste...