Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Email RSS Facebook
Esti membru? Logheaza-te aici.
Nu aveti cont? Inscrie-te gratuit
x Intra in ClubContabilitate.ro

ANAF si MFPCodul de procedura fiscalaCodul fiscalDeclaratii si FormulareLegea ContabilitatiiMonografii contabileStudii de cazTVA

Impozit caldiri persoane juridice

Buna ziua,
Va rog daca se poate sa ma lamuriti in legatura cu urmatoarea situatie:
Cum se procedeaza in cazul unei cladiri nerezidentiale proprietate persoana jurdica , cu raport de evaluare ANEVAR nerezidential realizat in anul 2015- deci valabil si in 2018- daca o parte din din cladire ( de exemplu o mansarda ) se foloseste in 2018 cu destinatie rezidentiala, pentru locuinta prin inchiriere pe baza de contract , restul cladirii fiind folosit in continuare in scop nerezidential?
Cladirea devine mixta?
Se realizeaza un nou raport de evaluare desi cel actual este inca valabil?
Ce se intampla daca suprafetele rezidential-nerezidential sunt variabile pe perioada valabilitatii raportului de evaluare ?
Conform norme cod fiscal 2018:
7. Pentru încadrarea în una dintre categoriile de la art. 453 lit. d) ? f) din Codul fiscal, se are în vedere destina?ia finală a clădirilor, inclusiv în cazul în care acestea sunt utilizate de alte persoane decât proprietarii lor, precum ?i modul de înregistrare a cheltuielilor cu utilită?ile. Proprietarii clădirilor vor anexa la declara?iile fiscale orice document din care reiese destina?ia clădirii, precum: contracte de închiriere, contracte de comodat, autoriza?ii de construire ?i orice altele documente justificative.

Multumesc,

4 raspunsuri


la 05 Mar. 2018
Puteti sa considerati incadrarea imobilului intr-o anumita categorie rezidentiala/nerezidentiala in functie de deducerea cheltuielilor de intretinere, avand si posibilitatea depunerii declaratiei separat pentru cele doua destinatii daca aveti dezmembrarea ca imobile distincte fiscal.
Voteaza raspuns 0 Apreciez acest raspuns 0 Nemultumit de acest raspuns
Raspunde
la 05 Mar. 2018
Buna ziua, Cladirea nu este in proprietatea unei persoane fizice , este in proprietatea unei persoane juridice si nu se poate face incadrara imobilului intr-o anumita categorie rezidentiala/nerezidentiala in functie de deducerea cheltuielilor de intretinere, si nu este dezmembrata ca imobile. Cum se procedeaza in acest caz? Multumesc,
Voteaza raspuns 0 Apreciez acest raspuns 0 Nemultumit de acest raspuns
Raspunde
la 06 Mar. 2018
Imobilul fiind in proprietatea unei persoane juridice fara dezmembrare, nu puteti decat sa o considerati nerezidentiala daca suprafata cea mai mare este incadrata ca nerezidentiala
Voteaza raspuns 0 Apreciez acest raspuns 0 Nemultumit de acest raspuns
Raspunde
la 06 Mar. 2018
Buna ziua, Toata cladirea este nerezidentiala dar incepand cu 2018 o parte 20mp din 100 mp este utilizata ca locuinta de serviciu. Conform norme cod fiscal 2018: 7. Pentru încadrarea în una dintre categoriile de la art. 453 lit. d) ? f) din Codul fiscal, se are în vedere destinatia finală a clădirilor, inclusiv în cazul în care acestea sunt utilizate de alte persoane decât.... In acest caz cladirea devine mixta? Cum se calculeaza in acest caz valoarea rezidentiala si nerezidentiala daca exista deja un raport de evaluare valabil ( facut la 31 dec. 2015) cand intreaga cladire a fost evaluata cu valoare nerzidentiala? Multumesc,
Voteaza raspuns 0 Apreciez acest raspuns 0 Nemultumit de acest raspuns
Raspunde
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubContabilitate.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Expertii nostri

Contabil sef Teodora Munteanu
Are o experienta deosebita in rezolvarea problemelelor practice ale contabilitatii. Dificultatile...
contabil sef Violeta Georgescu
Are raspunsuri la orice intrebare legata de formulare, declaratii, impozite si mai ales gaseste...