Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Email RSS Facebook
Esti membru? Logheaza-te aici.
Nu aveti cont? Inscrie-te gratuit
x Intra in ClubContabilitate.ro

ANAF si MFPCodul de procedura fiscalaCodul fiscalDeclaratii si FormulareLegea ContabilitatiiMonografii contabileStudii de cazTVA

concediu de odihna director general care este si administrator

Buna ziua,
intrebarea mea este daca un director general care este si administratorul societatii poate beneficia de concediu de odihna 7 zile la care are dreptul de anul trecut (2015) daca angajatii in aceeasi perioda sunt in somaj tehnic 75%.( angajaii au beneficiat inainte de toate zilele de concediu pe 2015).
Urmatoare intrebare este daca societate se poate folosii de serviiile angajatilor 3ore/zi in perioada somajului tehnic 75% pentru eventuale lucrari de montaj

Multumesc
Adaugata in   Codul fiscal Codul muncii

3 raspunsuri


la 21 Apr. 2016
Poate sa ia concediul de odihna neefectuat de anul trecut, precum si cel pentru anul in curs, iar pentru somajul tehnic se poate adopta un program de lucru redus.
Voteaza raspuns 0 Apreciez acest raspuns 0 Nemultumit de acest raspuns
Raspunde
la 21 Apr. 2016
Daca am inteles bine din raspunsul dvs. se poate sa lucreze cateva ore daca este nevoie? Puteti sa ma ajutai cu mai multe informatii referitor la adoptarea unui program de lucru redus, ce documente trebuie facute in afara deciziei conform art. 52 lit. c din Codul Muncii
Voteaza raspuns 0 Apreciez acest raspuns 0 Nemultumit de acest raspuns
Raspunde
la 21 Apr. 2016
Va mai trebuie programul de lucru.
Voteaza raspuns 0 Apreciez acest raspuns 0 Nemultumit de acest raspuns
Raspunde
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubContabilitate.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Expertii nostri

Contabil Alexandra Preutescu
Specialist in solutionarea problemelor ridicate de TVA, taxe si impozite.
contabil sef Violeta Georgescu
Are raspunsuri la orice intrebare legata de formulare, declaratii, impozite si mai ales gaseste...
contabil Silviu Badea
Absolvent al ASE, colaboreaza in continuare cu succes in mediul didactic. S-a specializat in...