Email RSS Facebook
Esti membru? Logheaza-te aici.
Nu aveti cont? Inscrie-te gratuit
x Intra in ClubContabilitate.ro

Logheaza-te utilizand retelele de socializare Login Facebook
Recuperare parola
ANAF si MFPCodul de procedura fiscalaCodul fiscalDeclaratii si FormulareLegea ContabilitatiiMonografii contabileStudii de cazTVA

Ce impozit plateste un PFA cabinet de avocat in urma vanzarii autoturismului

Buna ziua,
Un cabinet de avocatura a achizitionat un autoturism.Acesta nu a fost amortizat integral si doreste sa-l vanda.
Care sunt inregistrarile contabile privind vanzarea?
Cabinetul trebuie sa plateasca impozit de 16% din pretul vanzarii autoturismului?

6 raspunsuri


la 06 Oct. 2017
Cand ati achizitionat autoturismul v-ati inregistrat cu cheltuiala care se amortizeaza pe durata amortizata. In momentul vanzarii se calculeaza valoarea amortizata care se scade din valoarea de vanzare, diferenta fiind impozabila.
Voteaza raspuns 0 Apreciez acest raspuns 0 Nemultumit de acest raspuns
Raspunde
la 09 Oct. 2017
Din valoarea de vanzare se scade valoarea ramasa NEAMORTIZATA la momentul vanzarii, diferenta fiind impozabila cu 16% !
Voteaza raspuns 0 Apreciez acest raspuns 0 Nemultumit de acest raspuns
Raspunde
la 09 Oct. 2017
Din valoarea de vanzare a autovehiculului se scade valoarea ramasa NEAMORTIZATA la data vanzarii si diferenta de valoare se impoziteaza cu 16% !!
Voteaza raspuns 0 Apreciez acest raspuns 0 Nemultumit de acest raspuns
Raspunde
la 10 Oct. 2017
Nu este adevarat - In momentul achizitionarii autoturismul se inregistreaza ca mijloc fix ; suma nedeductibila fiscal -lunar se inregistreaza amortizarea - daca nu s-a amortizat integral deci nu s-a trecut pe cheltuiala intreaga valoare de ce sa impozitez diferenta , pentru PFA remane o suma nedeductibila pierduta din buzunarul sau
Voteaza raspuns 0 Apreciez acest raspuns 0 Nemultumit de acest raspuns
Raspunde
la 10 Oct. 2017
Deci nu se ipoziteaza diferenta neamortizata
Voteaza raspuns 0 Apreciez acest raspuns 0 Nemultumit de acest raspuns
Raspunde
la 10 Nov. 2017
conform art.68 alin.4 lit.d din codul fiscal , amortizarea este o cheltuiala deducutibila la calculul rezultatului fiscal in cazul pfa , daca ati aplicat regulile de la titlul II (impozit profit). La art.28 pct.14 din codul fiscal (impozit profit ) , va precizeaza ca diferenta dintre valoarea vanduta al autoturismului (pretul dvs de vanzare ) si valoarea amortizata fiscal , se recunoaste ca fiind profit sau pierdere , dupa caz. Deci veti impozita (prin calculul anual , la gramada in declaratia 200) diferenta dintre valoarea vanduta si valoarea pe care ati amortizat.Atentie daca amortizarea lunara a fost mai mare de 1.500 lei /luna , un pic se schimba regula pe care v-am comunicat-o . Scrieti-mi daca amortizarea lunara a fost mai mare de 1.500 lei /luna.
Voteaza raspuns 0 Apreciez acest raspuns 0 Nemultumit de acest raspuns
Raspunde
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubContabilitate.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Expertii nostri

contabil sef Violeta Georgescu
Are raspunsuri la orice intrebare legata de formulare, declaratii, impozite si mai ales gaseste...
contabil Silviu Badea
Absolvent al ASE, colaboreaza in continuare cu succes in mediul didactic. S-a specializat in...