Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Email RSS Facebook
Esti membru? Logheaza-te aici.
Nu aveti cont? Inscrie-te gratuit
x Intra in ClubContabilitate.ro

ANAF si MFPCodul de procedura fiscalaCodul fiscalDeclaratii si FormulareLegea ContabilitatiiMonografii contabileStudii de cazTVA

CASS pentru venituri din alte surse

In baza art.178 (4) din Codul fiscal actualizat, veniturile din alte surse al caror plafon se situeaza sub valoarea bruta a salariului minim pe economie (1.740) nu sunt supuse platii CASS,insa in baza art.180 (1) care face mentiunea ca daca acest venit este obtinut in exclusivitate totusi se plateste CASS avand baza lunara de calcul valoarea salariului minim pe economie.Gresesc?

2 raspunsuri


la 13 Feb. 2017
Prin modificarile din februarie se elimina plafonul pentru cass, in cazul persoanelor care obtin venituri din alte surse.
Voteaza raspuns 0 Apreciez acest raspuns 0 Nemultumit de acest raspuns
Raspunde
la 14 Feb. 2017
Deci,in concluzie persoanele fizice care realizaeza venituri exclusiv din alte surse achita CASS neplafonabil.De ce am revenit cu acest comentariu,pentru ca pe acest site se facea mentiunea ca cei ce realizeaza venituri din alte surse nu sunt obligati sa achite CASS si in realitate se achita CASS daca acest venit este singurul realizat.
Voteaza raspuns 0 Apreciez acest raspuns 0 Nemultumit de acest raspuns
Raspunde
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubContabilitate.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!