Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Email RSS Facebook
Esti membru? Logheaza-te aici.
Nu aveti cont? Inscrie-te gratuit
x Intra in ClubContabilitate.ro

ANAF si MFPCodul de procedura fiscalaCodul fiscalDeclaratii si FormulareLegea ContabilitatiiMonografii contabileStudii de cazTVA

Modificare Vector Fiscal Impozit Microintreprindere?

O societate comerciala-microintreprindere, la 31.12.2015 a realizat Cifra de Afaceri din consultanta 100%, mai mica de 100.000 euro, profit 300 lei, 0 salariati si este inregistrata in vectorul fiscal cu impozit pe profit.
Are pierderi din anii anteriori de 5300 lei.
La 31.03.2016 are pierdere de 6400 lei(majorari si penalitati achitate la Finante, 0 salariati, 0 cifra de afaceri).

Incepand cu aprilie 2016 realizeaza venituri din vanzari de marfuri(707 corespondent 371,607).

Conform art.47-48 din Codul Fiscal societatea trebuie sa depuna D 010 pentru modificarea vectorului fiscal si trecerea la impozitul pe venit 3%?

Multumesc anticipat!

1 raspuns


la 21 Sep. 2016
Daca societatea este inregistrata in vectorul fiscal ca microintreprindere in decembrie 2015, iar in 2016 datorita faptului ca a avut exclusiv activitate de consultanta este inregistrata ca platitoare de impozit profit, va trebui sa incheie exercitiul financiar ca platitor de impozit profit urmand ca din ianuarie 2017 sa poata sa se inregistreze ca microintreprindere.
Voteaza raspuns 0 Apreciez acest raspuns 0 Nemultumit de acest raspuns
Raspunde
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubContabilitate.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Expertii nostri

Contabil Senior Georgiana Iovan
Vasta experienta in domeniul contabil, rezolvand cazuri complicate aparute in cateva firme...
Contabil sef Teodora Munteanu
Are o experienta deosebita in rezolvarea problemelelor practice ale contabilitatii. Dificultatile...