Studiu de caz: Majorare capital social cu profit reportat

de Clubcontabilitate.ro la 30 Mai. 2012

Tags: capital social, dividende, impozit, codul fiscal, persoana juridica


Intrebare: O societate intentioneaza sa majoreze capitalul social cu sume din contul 117- profit nerepartizat. In acest caz in actul constitutiv se va modifica valoarea actiunilor. Care este tratamentul fiscal referitor la impozitarea sumei din contul 117-rezultat reportat?


Raspuns:
La majorarea capitalului social cu profit nerepartizat, nu se retine la sursa niciun impozit.
La art. 7 alin. (1) pct. 12 din Legea 571/2003 privind Codul fiscal dividendul este definit ca fiind o distribuire in bani sau in natura, efectuata de o persoana juridica unui participant la persoana juridica, drept consecinta a detinerii unor titluri de participare la acea persoana juridica, exceptand urmatoarele:
   a) o distribuire de titluri de participare suplimentare care nu modifica procentul de detinere a titlurilor de participare ale oricarui participant la persoana juridica;
 
   b) o distribuire efectuata in legatura cu dobandirea/rascumpararea titlurilor de participare proprii de catre persoana juridica, ce nu modifica pentru participantii la persoana juridica respectiva procentul de detinere a titlurilor de participare;
 
   c) o distribuire in bani sau in natura, efectuata in legatura cu lichidarea unei persoane juridice;
 
   d) o distribuire in bani sau in natura, efectuata cu ocazia reducerii capitalului social constituit efectiv de catre participanti;
 
   e) o distribuire de prime de emisiune, proportional cu partea ce ii revine fiecarui participant.
 
Se considera dividend din punct de vedere fiscal si se supune aceluiasi regim fiscal ca veniturile din dividende:
 
   - suma platita de o persoana juridica pentru bunurile sau serviciile achizitionate de la un participant la persoana juridica peste pretul pietei pentru astfel de bunuri si/sau servicii, daca suma respectiva nu a facut obiectul impunerii la primitor cu impozitul pe venit sau pe profit;
 
   - suma platita de o persoana juridica pentru bunurile sau serviciile furnizate in favoarea unui participant la persoana juridica, daca plata este facuta de catre persoana juridica in folosul personal al acestuia.  
 
Punctul 1001 lit. a) din Titlul II al Normelor metodologice de aplicare a Legii 571/2003 privind Codul fiscal stabileste ca nu sunt considerate dividende distribuirile de titluri de participare suplimentare, astfel cum acestea sunt definite la art. 7 alin. (1) pct. 12 lit. a) din Codul fiscal , efectuate in legatura cu o operatiune de majorare a capitalului social al unei persoane juridice, care nu modifica, pentru participantii la persoana juridica respectiva, procentul de detinere a titlurilor de participare.
 
Asadar, distribuirile de titluri de participare suplimentare efectuate la majorarea capitalului social din profitul net al societatii care nu modifica, pentru participantii la persoana juridica, procentul de detinere a titlurilor de participare nu sunt considerate dividende si nu se impoziteaza.
 
In situatia in care, in viitor, capitalul social se va reduce, sau daca societatea se va lichida, suma aferenta acestei majorari efectuata din profitul societatii, distribuita catre participanti, va fi tratata drept dividend si se va impozita.
 
Majorarea capitalului social din profitul reportat se inregistreaza prin formula contabila:
 
1171                                         =       1012
 
„Rezultatul reportat reprezentand          „Capital subscris varsat”
        profitul nerepartizat"

Articole conexe:

Ultima ora:



Abonare newsletter Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubContabilitate.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!



Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare

Comentarii
1 comentarii



Prutyi 2013-08-15 14:55:24

Buna ziua,As avea o intrebare suplimentara cu privire la articol:In situatia in care, in viitor, actionarii vor cesiona aceste parti sociale (prima cesiune), impozitul datorat pe transferul părților sociale se va calculaca diferență între prețul de vânzare și valoarea nominală majorata cu profiturile reportate trecute la capital social?Adica impozitul pe cesiunea de parti sociale va fi mai mica?


 
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubContabilitate.ro
Sectiuni
  • ANAF si MFP
  • Codul de procedura fiscala
  • Codul fiscal
  • Declaratii si Formulare
  • Legea Contabilitatii
  • Monografii contabile
  • Studii de caz
  • TVA
Expertii nostri
Alexandra Preutescu
Violeta Georgescu Silviu Badea Geta Bujor Georgiana Iovan Nicoleta Marinescu George Necula
Video club

X