Email RSS Facebook
Esti membru? Logheaza-te aici.
Nu aveti cont? Inscrie-te gratuit
x Intra in ClubContabilitate.ro

Logheaza-te utilizand retelele de socializare Login Facebook
Recuperare parola
ANAF si MFPCodul de procedura fiscalaCodul fiscalDeclaratii si FormulareLegea ContabilitatiiMonografii contabileStudii de cazTVA

Studiu de caz: Vanzarea unei cladiri vechi catre o persoana fizica. Facturarea operatiunii

Intrebare: Avem in patrimoniu o cladire dobandita prin contract de vanzare cumparare in anul 2001 de la o persoana fizica. Cladirea se afla in centrul istoric al orasului, este veche. Cladirea urmeaza sa fie vanduta patronului, persoana fizica, prin contract de vanzare cumparare. Operatiunea intra in sfera de aplicare TVA? Factura se intocmeste cu TVA sau fara TVA?
Raspuns: Operatiunea de vanzare a unei cladiri vechi intra in sfera de aplicare a TVA, daca vanzatorul este o persoana impozabila. In temeiul art. 141 alin. 2 lit. f din Codul fiscal , vanzarea – livrarea - unei cladiri vechi este o operatiune scutita de TVA, in masura in care cladirea nu poate fi considerata o constructie noua datorita transformarilor sau modernizarilor aduse acesteia (de mentionat ca si operatiunile scutite sunt considerate operatiuni impozabile, adica in sfera de aplicare a TVA – art. 126 alin. 9 lit. c din Codul fiscal ).

Persoana impozabila vanzatoare poate opta insa pentru taxarea operatiunii, daca doreste acest lucru, in conformitate cu prevederile art. 141 alin. 3 din Codul fiscal si ale pct. 39 din Normele metodologice de aplicare, dar ne indoim ca se doreste acest lucru, in conditiile in care cumparatorul este o persoana fizica neimpozabila, care nu-si va putea deduce eventuala taxa facturata. Daca nu s-a optat pentru taxare, fie se emite o factura fara TVA, fie nu se mai emite nicio factura, avand in vedere ca pentru operatiunile scutite fara drept de deducere nu este obligatorie intocmirea facturii, conform pct. 69 alin. 2 din Normele metodologice date in aplicarea art. 155 din Codul fiscal .

Abonare newsletter

Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubContabilitate.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Comentarii

0 comentarii

Atentie! Pentru a posta comentariu, este necesar sa raspundeti corect la intrebare.

Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubContabilitate.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!