Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Email RSS Facebook
Esti membru? Logheaza-te aici.
Nu aveti cont? Inscrie-te gratuit
x Intra in ClubContabilitate.ro

ANAF si MFPCodul de procedura fiscalaCodul fiscalDeclaratii si FormulareLegea ContabilitatiiMonografii contabileStudii de cazTVA

Studiu de caz: Majorare capital social cu profit reportat

Intrebare: O societate intentioneaza sa majoreze capitalul social cu sume din contul 117- profit nerepartizat. In acest caz in actul constitutiv se va modifica valoarea actiunilor. Care este tratamentul fiscal referitor la impozitarea sumei din contul 117-rezultat reportat?
Raspuns:
La majorarea capitalului social cu profit nerepartizat, nu se retine la sursa niciun impozit.
La art. 7 alin. (1) pct. 12 din Legea 571/2003 privind Codul fiscal dividendul este definit ca fiind o distribuire in bani sau in natura, efectuata de o persoana juridica unui participant la persoana juridica, drept consecinta a detinerii unor titluri de participare la acea persoana juridica, exceptand urmatoarele:
   a) o distribuire de titluri de participare suplimentare care nu modifica procentul de detinere a titlurilor de participare ale oricarui participant la persoana juridica;
 
   b) o distribuire efectuata in legatura cu dobandirea/rascumpararea titlurilor de participare proprii de catre persoana juridica, ce nu modifica pentru participantii la persoana juridica respectiva procentul de detinere a titlurilor de participare;
 
   c) o distribuire in bani sau in natura, efectuata in legatura cu lichidarea unei persoane juridice;
 
   d) o distribuire in bani sau in natura, efectuata cu ocazia reducerii capitalului social constituit efectiv de catre participanti;
 
   e) o distribuire de prime de emisiune, proportional cu partea ce ii revine fiecarui participant.
 
Se considera dividend din punct de vedere fiscal si se supune aceluiasi regim fiscal ca veniturile din dividende:
 
   - suma platita de o persoana juridica pentru bunurile sau serviciile achizitionate de la un participant la persoana juridica peste pretul pietei pentru astfel de bunuri si/sau servicii, daca suma respectiva nu a facut obiectul impunerii la primitor cu impozitul pe venit sau pe profit;
 
   - suma platita de o persoana juridica pentru bunurile sau serviciile furnizate in favoarea unui participant la persoana juridica, daca plata este facuta de catre persoana juridica in folosul personal al acestuia.  
 
Punctul 1001 lit. a) din Titlul II al Normelor metodologice de aplicare a Legii 571/2003 privind Codul fiscal stabileste ca nu sunt considerate dividende distribuirile de titluri de participare suplimentare, astfel cum acestea sunt definite la art. 7 alin. (1) pct. 12 lit. a) din Codul fiscal , efectuate in legatura cu o operatiune de majorare a capitalului social al unei persoane juridice, care nu modifica, pentru participantii la persoana juridica respectiva, procentul de detinere a titlurilor de participare.
 
Asadar, distribuirile de titluri de participare suplimentare efectuate la majorarea capitalului social din profitul net al societatii care nu modifica, pentru participantii la persoana juridica, procentul de detinere a titlurilor de participare nu sunt considerate dividende si nu se impoziteaza.
 
In situatia in care, in viitor, capitalul social se va reduce, sau daca societatea se va lichida, suma aferenta acestei majorari efectuata din profitul societatii, distribuita catre participanti, va fi tratata drept dividend si se va impozita.
 
Majorarea capitalului social din profitul reportat se inregistreaza prin formula contabila:
 
1171                                         =       1012
 
„Rezultatul reportat reprezentand          „Capital subscris varsat”
        profitul nerepartizat"

Abonare newsletter

Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubContabilitate.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Comentarii

1 comentarii

Atentie! Pentru a posta comentariu, este necesar sa raspundeti corect la intrebare.

Prutyi 15 Aug. 2013
Buna ziua,As avea o intrebare suplimentara cu privire la articol:In situatia in care, in viitor, actionarii vor cesiona aceste parti sociale (prima cesiune), impozitul datorat pe transferul pãrþilor sociale se va calculaca diferenþã între preþul de vânzare ºi valoarea nominalã majorata cu profiturile reportate trecute la capital social?Adica impozitul pe cesiunea de parti sociale va fi mai mica?
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubContabilitate.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Expertii nostri

Contabil Senior Georgiana Iovan
Vasta experienta in domeniul contabil, rezolvand cazuri complicate aparute in cateva firme...
Contabil sef Teodora Munteanu
Are o experienta deosebita in rezolvarea problemelelor practice ale contabilitatii. Dificultatile...