Email RSS Facebook
Esti membru? Logheaza-te aici.
Nu aveti cont? Inscrie-te gratuit
x Intra in ClubContabilitate.ro

Logheaza-te utilizand retelele de socializare Login Facebook
Recuperare parola
ANAF si MFPCodul de procedura fiscalaCodul fiscalDeclaratii si FormulareLegea ContabilitatiiMonografii contabileStudii de cazTVA

Sume achitate in numele si in contul altei persoane. Inregistrari contabile

Intrebare: Firma A la care lucrez a incasat de la o firma B o suma de mare de bani. Pentru suma incasata s-a facturat avans marfa. Firma A nu are cum sa-i restituie banii deoarece are conturile poprite, dar nici marfa nu are cum sa factureze, deoarece firma B nu mai vrea marfa, ci doreste banii. Firma C va plati suma pe care o datoreaza firma A (actionariatul lui A este prezent in firma C). Mentionez ca intre firma A si C exista legatura (in afara de actionariat s-a livrat marfa de la una la cealalta). Cum trebuie sa inregistrez in contabilitate restituirea avansului de firma C in numele lui A catre firma B? Stornez factura de avans de la A la B si o refacturez catre C? Cum trebuie sa procedez?
Raspuns: Potrivit art. 137 alin. (3) lit. e) din Codul fiscal , baza de impozitare a TVA nu cuprinde sumele achitate de o persoana impozabila in numele si in contul altei persoane si care apoi se deconteaza acesteia, precum si sumele incasate de o persoana impozabila in numele si in contul unei alte persoane.

Pct. 19 alin. (3) din Titlul VI al Normelor metodologice de aplicare a Legii 571/2003 privind Codul fiscal stabileste ca, in sensul art. 137 alin. (3) lit. e) din Codul fiscal , sumele achitate de o persoana impozabila in numele si in contul altei persoane impozabile reprezinta sumele achitate de o persoana impozabila pentru facturi emise de diversi furnizori/prestatori pe numele altei persoane si care apoi sunt recuperate de cel care le achita de la beneficiar. Persoana care achita sume in numele si in contul altei persoane nu primeste facturi pe numele sau si nici nu emite facturi pe numele sau.

Pentru recuperarea sumelor achitate in numele si in contul altei persoane se poate emite, in mod optional, o factura de decontare de catre persoana impozabila care a achitat respectivele facturi. In situatia in care partile convin sa isi deconteze sumele achitate pe baza facturii de decontare, taxa nu va fi mentionata distinct, fiind inclusa in totalul sumei de recuperat. Factura de decontare se transmite beneficiarului insotita de factura achitata in numele sau. Persoana care a achitat facturile in numele altei persoane nu exercita dreptul de deducere pentru sumele achitate, nu colecteaza taxa pe baza facturii de decontare si nu inregistreaza aceste sume in conturile de cheltuieli, respectiv de venituri. Beneficiarul ale carui facturi au fost achitate de alta persoana isi va deduce in conditiile legii taxa pe baza facturii care a fost emisa pe numele sau de furnizori/prestatori, factura de decontare fiind doar un document care se anexeaza la factura achitata

In  cazul prezentat, in baza informatiilor furnizate apreciem ca societatea C efectueaza o plata catre societatea B in numele si in contul societatii A. In acest caz societatea A nu are obligatia de a emite o factura catre societatea C. Pentru recuperarea sumei achitata  in numele si in contul societatii A, societatea C poate emite, in mod optional, o factura de decontare, aceasta factura de decontare fiind doar un document care se anexeaza la factura prin care se regularizeaza avansul incasat de la societatea B.

Societatea A va inregistra plata efectuata de catre societatea C in numele si in  contul sau prin formula contabila:

4111.B             =        462.C
"Clienti"                      “Creditori diversi"

Abonare newsletter

Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubContabilitate.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Comentarii

1 comentarii

Atentie! Pentru a posta comentariu, este necesar sa raspundeti corect la intrebare.

Alina 19 Aug. 2012
Ulterior : 462 C = 4111 C pt reglarea creantei fara de societatea C (in cazul in care s-a facturat marfa pt soc C)
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubContabilitate.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Expertii nostri

contabil sef George Necula
A participat activ la Seminarul National de TVA - aprilie 2011, Seminarul National - Noua Lege a...
contabil sef Violeta Georgescu
Are raspunsuri la orice intrebare legata de formulare, declaratii, impozite si mai ales gaseste...