PFA - Registrele contabile obligatorii

de Clubcontabilitate.ro la 11 Aug. 2011

Tags: pfa, registru contabil, nir, norme metodologice, bunuri de natura stocurilor, inregistrarea in contabilitate


Intrebare: Care sunt, in cazul unui PFA, registrele contabile obligatorii conform legii? Suntem obligati sa avem NIR?


Raspuns: Din punct de vedere contabil, in concordanta cu OMEF 1040/2004 pentru aprobarea normelor metodologice de organizare a contabilitatii in partida simpla si a prevederilor codului fiscal de la art. 48 si 49 – registrele obligatorii in cazul activitatilor desfasurate in mod independent (PFA) sunt:

- registrul inventar;

- registrul jurnal de incasari si plati.

Cu privire la documentele justificative, sunt aplicabile prevederile OMEF 3512/2008.

Conform acestuia, sunt doar 6 cazuri in care NIR-ul este obligatoriu;

In rest, inregistrarea in contabilitate se face pe baza documentului de livrare.

Extras din OMF 3512/2008:

”Grupa a III-a
Bunuri de natura stocurilor
Nota de receptie si constatare de diferente (cod 14-3-1a). 

 b) Se foloseste ca document de receptie obligatoriu numai in cazul:

- bunurilor materiale cuprinse intr-o factura sau aviz de insotire a marfii, care fac parte din gestiuni diferite;
- bunurilor materiale primite spre prelucrare, in custodie sau in pastrare;
- bunurilor materiale procurate de la persoane fizice;
- bunurilor materiale care sosesc neinsotite de documente de livrare;
- bunurilor materiale care prezinta diferente la receptie;
- marfurilor intrate in gestiunile la care evidenta se tine la pret de vanzare
 
 c) In alte cazuri decat cele mentionate la lit. b), receptia si incarcarea in gestiune, dupa caz, si inregistrarea in contabilitate se fac pe baza documentului de livrare care insoteste transportul (factura, avizul de insotire a marfii etc.)”
 



Ultima ora:



Abonare newsletter Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubContabilitate.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!



Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare

Comentarii
1 comentarii



Stefan catalin 2011-10-24 15:54:54

cu PFA-ul meu produc: porumb, grau si miere pentru comercializare, din codul fiscal reiese ca nu se impoziteaza aceste produse, in special daca le comercializez la persoane fizice, ce credeti?
Trebuie sa mai fac receptir la marfurile achizitionate in scopul productiei?
Cu respect, Catalin


 
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubContabilitate.ro
Sectiuni
  • ANAF si MFP
  • Codul de procedura fiscala
  • Codul fiscal
  • Declaratii si Formulare
  • Legea Contabilitatii
  • Monografii contabile
  • Studii de caz
  • TVA
Expertii nostri
Nicoleta Marinescu
Adriana Marin Alexandra Preutescu Geta Bujor Marina- Alexandra Cruciu Violeta Georgescu Teodora Munteanu
Video club

X