Email RSS Facebook
Esti membru? Logheaza-te aici.
Nu aveti cont? Inscrie-te gratuit
x Intra in ClubContabilitate.ro

Logheaza-te utilizand retelele de socializare Login Facebook
Recuperare parola
ANAF si MFPCodul de procedura fiscalaCodul fiscalDeclaratii si FormulareLegea ContabilitatiiMonografii contabileStudii de cazTVA

Plati externe prin virament bancar pentru sume ce depasesc 15.000 euro. Raportarea catre ONPCSB

Intrebare: Suntem un ONG care efectueaza plati externe prin virament bancar catre alta oraganizatie non-guvernamentala din Anglia in cadrul unui proiect. Avem obligatia de a declara aceste plati catre Oficiul National pentru prevenirea si combaterea spalarii banilor sau catre alte institutii abilitate?
Raspuns: Conform prevederilor art. 3 alin.(6) din Legea 656/2002 pentru prevenirea si sanctionarea spalarii banilor, precum si pentru instituirea unor masuri de prevenire si combatere a finantarii actelor de terorism, persoanele prevazute la art. 8 ori persoanele desemnate potrivit dispozitiilor art. 14 alin. (1) vor raporta Oficiului, in cel mult 10 zile lucratoare, efectuarea operatiunilor cu sume in numerar, in lei sau in valuta, a caror limita minima reprezinta echivalentul in lei a 15.000 euro, indiferent daca tranzactia se realizeaza prin una sau mai multe operatiuni ce par a avea o legatura intre ele.  
 
Potrivit art.2 lit. h) prin operatiuni ce par a avea o legatura intre ele se intelege operatiunile aferente unei singure tranzactii decurgand dintr-un singur contract comercial sau intelegere de orice natura intre aceleasi parti si a caror valoare este fragmentata in transe mai mici de 15.000 euro ori echivalentul in lei, atunci cand acestea sunt efectuate in cursul aceleiasi zile bancare, in scopul evitarii cerintelor legale.

Asadar, operatiunile ce par a avea o legatura intre ele sunt acele operatiuni care indeplinesc cumulativ urmatoarele conditii:

    - sunt operatiuni aferente unei singure tranzactii, decurgand dintr-un singur contract comercial sau intelegere de orice natura intre aceleasi parti;
    - operatiuni a caror valoare este fragmentata in transe mai mici de 15.000 EURO ori echivalentul in lei;
    - operatiunile efectuate in cursul aceleiasi zile bancare, in scopul evitarii cerintelor legale.

In situatia in care operatiunile de transfer extern se deruleaza prin intermediul unei institutii de credit, nu se mai impune raportarea catre Oficiu intrucat, conform prevederilor art. 8 alin. (1) lit. a) din actul normativ mentionat anterior, aceasta obligatie revine institutiei de credit, in calitate de entitate raportoare.

Abonare newsletter

Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubContabilitate.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Comentarii

0 comentarii

Atentie! Pentru a posta comentariu, este necesar sa raspundeti corect la intrebare.

Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubContabilitate.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Expertii nostri

contabil sef George Necula
A participat activ la Seminarul National de TVA - aprilie 2011, Seminarul National - Noua Lege a...
Contabil Senior Georgiana Iovan
Vasta experienta in domeniul contabil, rezolvand cazuri complicate aparute in cateva firme...