Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Email RSS Facebook
Esti membru? Logheaza-te aici.
Nu aveti cont? Inscrie-te gratuit
x Intra in ClubContabilitate.ro

ANAF si MFPCodul de procedura fiscalaCodul fiscalDeclaratii si FormulareLegea ContabilitatiiMonografii contabileStudii de cazTVA

PFA - Registrele contabile obligatorii

Intrebare: Care sunt, in cazul unui PFA, registrele contabile obligatorii conform legii? Suntem obligati sa avem NIR?

Raspuns: Din punct de vedere contabil, in concordanta cu OMEF 1040/2004 pentru aprobarea normelor metodologice de organizare a contabilitatii in partida simpla si a prevederilor codului fiscal de la art. 48 si 49 – registrele obligatorii in cazul activitatilor desfasurate in mod independent (PFA) sunt:

- registrul inventar;

- registrul jurnal de incasari si plati.

Cu privire la documentele justificative, sunt aplicabile prevederile OMEF 3512/2008.

Conform acestuia, sunt doar 6 cazuri in care NIR-ul este obligatoriu;

In rest, inregistrarea in contabilitate se face pe baza documentului de livrare.

Extras din OMF 3512/2008:

”Grupa a III-a
Bunuri de natura stocurilor
Nota de receptie si constatare de diferente (cod 14-3-1a). 

 b) Se foloseste ca document de receptie obligatoriu numai in cazul:

- bunurilor materiale cuprinse intr-o factura sau aviz de insotire a marfii, care fac parte din gestiuni diferite;
- bunurilor materiale primite spre prelucrare, in custodie sau in pastrare;
- bunurilor materiale procurate de la persoane fizice;
- bunurilor materiale care sosesc neinsotite de documente de livrare;
- bunurilor materiale care prezinta diferente la receptie;
- marfurilor intrate in gestiunile la care evidenta se tine la pret de vanzare
 
 c) In alte cazuri decat cele mentionate la lit. b), receptia si incarcarea in gestiune, dupa caz, si inregistrarea in contabilitate se fac pe baza documentului de livrare care insoteste transportul (factura, avizul de insotire a marfii etc.)”
 

Abonare newsletter

Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubContabilitate.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Comentarii

1 comentarii

Atentie! Pentru a posta comentariu, este necesar sa raspundeti corect la intrebare.

Stefan catalin 24 Oct. 2011
cu PFA-ul meu produc: porumb, grau si miere pentru comercializare, din codul fiscal reiese ca nu se impoziteaza aceste produse, in special daca le comercializez la persoane fizice, ce credeti?
Trebuie sa mai fac receptir la marfurile achizitionate in scopul productiei?
Cu respect, Catalin
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubContabilitate.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Expertii nostri

Contabil Alexandra Preutescu
Specialist in solutionarea problemelor ridicate de TVA, taxe si impozite.
Contabil sef Teodora Munteanu
Are o experienta deosebita in rezolvarea problemelelor practice ale contabilitatii. Dificultatile...