Email RSS Facebook
Esti membru? Logheaza-te aici.
Nu aveti cont? Inscrie-te gratuit
x Intra in ClubContabilitate.ro

Logheaza-te utilizand retelele de socializare Login Facebook
Recuperare parola
ANAF si MFPCodul de procedura fiscalaCodul fiscalDeclaratii si FormulareLegea ContabilitatiiMonografii contabileStudii de cazTVA

Cand o PFA nu trebuie sa plateasca CAS?

Intrebare: Exista cazuri in care o peroana fizica ce desfasoara activitati independente este scutita de la plata contributiei pentru Asigurari Sociale de Sanatate?

Raspuns: Nu se datoreaza contributia de sanatate conform art. 11 din OPCNAS 617/2007 in cazul veniturilor din drepturi de proprietate intelectuala si a veniturilor din dobanzi in cazul in care persoanele respective realizeaza si:

- venituri din salarii neimpozabile potrivit Codul fiscal , sau

- veniturile prevazute la art. 257 alin (2) lit. a)- e) , precum si venituri prevazute la art. 213 alin (2) lit. h din Legea 95/2006 privind reforma in domeniul sanatatii, cu modificari si completari ulterioare cu conditia ca baza de calcul a contributie de sanatate aplicata la veniturile la care se calculeaza contributia de sanantate sa nu fie mai mica decat un salariu de baza minim brut pe tara, lunar.

Veniturile de natura celor prevazute la art. 257 alin (2) lit. a) - e), alin. si art. 213 alin. (2) lit. h) din Legea 95/2006 privind reforma in domeniul sanatatii, sunt:

  a) venituri din salarii sau asimilate salariilor care se supun impozitului pe venit; 
 
b) venituri impozabile realizate de persoane care desfasoara activitati independente care se supun impozitului pe venit; daca acest venit este singurul asupra caruia se calculeaza contributia, aceasta nu poate fi mai mica decat cea calculata la un salariu de baza minim brut pe tara, lunar; 

c) venituri din agricultura supuse impozitului pe venit si veniturilor din silvicultura, pentru persoanele fizice care nu au calitatea de angajator si nu se incadreaza la lit. b); 

d) indemnizatiilor de somaj; 

e) venituri din pensii (art. 213 alin. (2) lit. h);  

In ceea ce priveste drepturile de proprietate intelectuala, acestea se pot acorda numai daca activitatea desfasurata de catre persoana fizica se incadreaza in prevederile Legii 8/1996.

Astfel, constituie obiect al dreptului de autor operele originale de creatie intelectuala in domeniul literar, artistic sau stiintific, oricare ar fi modalitatea de creatie, modul sau forma de exprimare si independent de valoarea si destinatia lor, cum sunt:

a) scrierile literare si publicistice, conferintele, predicile, pledoariile, prelegerile si orice alte opere scrise sau orale, precum si programele pentru calculator;

b) operele stiintifice, scrise sau orale, cum ar fi: comunicarile, studiile, cursurile universitare, manualele scolare, proiectele si documentatiile stiintifice;

c) compozitiile muzicale cu sau fara text;

d) operele dramatice, dramatico-muzicale, operele coregrafice si pantonimele;

e) operele cinematografice, precum si orice alte opere audiovizuale;

f) operele fotografice, precum si orice alte opere exprimate printr-un procedeu analog fotografiei;

g) operele de arta grafica sau plastica, cum ar fi: operele de sculptura, pictura, gravura, litografie, arta monumentala, scenografie, tapiserie, ceramica, plastica sticlei si a metalului, desene, design, precum si alte opere de arta aplicata produselor destinate unei utilizari practice;

h) operele de arhitectura, inclusiv plansele, machetele si lucrarile grafice ce formeaza proiectele de arhitectura;

i) lucrarile plastice, hartile si desenele din domeniul topografiei, geografiei si stiintei in general;

Abonare newsletter

Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubContabilitate.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Comentarii

0 comentarii

Atentie! Pentru a posta comentariu, este necesar sa raspundeti corect la intrebare.

Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubContabilitate.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Expertii nostri

Contabil Senior Georgiana Iovan
Vasta experienta in domeniul contabil, rezolvand cazuri complicate aparute in cateva firme...
contabil sef George Necula
A participat activ la Seminarul National de TVA - aprilie 2011, Seminarul National - Noua Lege a...