Email RSS Facebook
Esti membru? Logheaza-te aici.
Nu aveti cont? Inscrie-te gratuit
x Intra in ClubContabilitate.ro

Logheaza-te utilizand retelele de socializare Login Facebook
Recuperare parola
ANAF si MFPCodul de procedura fiscalaCodul fiscalDeclaratii si FormulareLegea ContabilitatiiMonografii contabileStudii de cazTVA

Raportarea creantelor si datoriilor mai vechi de 30 zile potrivit OG22/2016

Referitor la nouatile aduse de OG 22/2016 privind unele masuri pentru prevenirea incapacitatii de plata:
Articolul I
Ordonanta de urgenta a Guvernului 77/1999 privind unele masuri pentru prevenirea incapacitatii de plata, publicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 256 din 4 iunie 1999, aprobata cu modificari prin Legea 211/2001, se modifica dupa cum urmeaza:

1. Articolul 2 va avea urmatorul cuprins:

Articolul 2
Persoanele juridice au obligatia de a intocmi situatia privind sumele restante mai vechi de 30 de zile de la emiterea facturii fiscale sau de la scadenta, daca scadenta este clar specificata, catre orice creditor, respectiv de la orice debitor, persoana juridica, dupa caz, cu sediul in Romania, care va cuprinde:
a) elemente de identificare a calitatii de debitor:
1. denumirea, sediul social si codul fiscal;
2. denumirea, sediul social si codul fiscal ale creditorului;
3. numarul, data emiterii, scadenta, daca este clar specificata, valoarea si soldul facturii ce urmeaza sa fie platita creditorului;

b) elemente de identificare a calitatii de creditor:
1. denumirea, sediul social si codul fiscal;
2. denumirea, sediul social si codul fiscal ale debitorului;
3. numarul, data emiterii, scadenta, daca este clar specificata, valoarea si soldul facturii ce urmeaza sa fie incasata de la debitor.

2. Articolul 3 va avea urmatorul cuprins:

Articolul 3
Situatia intocmita conform art. 2 se va depune prin internet la adresa dedicata in acest scop in vederea includerii in procedura de compensare a datoriilor neplatite la termenele scadente. Situatia prevazuta la alin. 1 se actualizeaza de catre contribuabili, persoane juridice, in decurs de o zi lucratoare de la momentul oricarei modificari survenite.

In ce situatii se face raportarea, catre cine si la ce adresa daca este obligatorie?

2 raspunsuri


la 29 Dec. 2016
Situatia este obligatorie pentru toate persoanele juridice dar raportarea nu este specificata catre cine anume si in ce format.
Voteaza raspuns 0 Apreciez acest raspuns 0 Nemultumit de acest raspuns
Raspunde
la 29 Dec. 2016
Multumesc .
Voteaza raspuns 0 Apreciez acest raspuns 1 Nemultumit de acest raspuns
Raspunde
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubContabilitate.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!