Email RSS Facebook
Esti membru? Logheaza-te aici.
Nu aveti cont? Inscrie-te gratuit
x Intra in ClubContabilitate.ro

Logheaza-te utilizand retelele de socializare Login Facebook
Recuperare parola
ANAF si MFPCodul de procedura fiscalaCodul fiscalDeclaratii si FormulareLegea ContabilitatiiMonografii contabileStudii de cazTVA

Plata-incasre cu card Legea 209/2016

Buna ziua,
as dori sa va intreb, in cazul in care sunt obligat sa accept Cardul ca si modalitate de plata, sunt Obligat sa acord si avans clientilor? La art. 1 alin.5 spune ca pot acorda avansuri, deci deduc ca nu ar fi obligatoriu, insa contraventii spune ca lipsa afisarii acordarii de numerar, respectiv a comisioanelor se sanctioneaza cu amenda intre 5.000 si 15.000 lei.
Va rog sa ma ajutati, ca nu inteleg, pana la urma este obligatoriu sa nu acordarea de avans, si eventual la afis pot scrie ca in aceasta unitate nu se acorda avans?
Multumesc!
Adaugata in   ANAF si MFP Legislatie

1 raspuns


la 28 Mar. 2017
Pentru dirmele care au vanzare cu amanuntul trebuie sa detina pos pentru incasare numerar cu cardul. Daca se percepe avans sau nu etse in functie de procedura de lucru a firmei. Modalitatea de plata nu are nimic in comun cu avansul.
Voteaza raspuns 0 Apreciez acest raspuns 0 Nemultumit de acest raspuns
Raspunde
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubContabilitate.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Expertii nostri

contabil Silviu Badea
Absolvent al ASE, colaboreaza in continuare cu succes in mediul didactic. S-a specializat in...
contabil sef George Necula
A participat activ la Seminarul National de TVA - aprilie 2011, Seminarul National - Noua Lege a...
Contabil Senior Georgiana Iovan
Vasta experienta in domeniul contabil, rezolvand cazuri complicate aparute in cateva firme...