Email RSS Facebook
Esti membru? Logheaza-te aici.
Nu aveti cont? Inscrie-te gratuit
x Intra in ClubContabilitate.ro

Logheaza-te utilizand retelele de socializare Login Facebook
Recuperare parola
ANAF si MFPCodul de procedura fiscalaCodul fiscalDeclaratii si FormulareLegea ContabilitatiiMonografii contabileStudii de cazTVA

plata factura

Buna ziua!
Am emis o factura cu suma de 3000 lei si clientul mi-a platit doar 600 lei cu chitanta(bani prin casa).
Restul imi plateste luna viitoare.
Se poate fragmenta factura cu platile?
Adaugata in   ANAF si MFP

8 raspunsuri


la 04 Oct. 2016
daca factura este de 3000 lei, iar plata cu numerar este de 600 lei, diferenta nu mai poate fi achitata cu numerar, ci doar prin virament, chiar daca plata este efectuata in alta perioada.
Voteaza raspuns 0 Apreciez acest raspuns 1 Nemultumit de acest raspuns
Raspunde
la 05 Oct. 2016
Daca factura este mai mica de 5.000 lei , plata poate fi fractionata de cite ori vrei.
Voteaza raspuns 1 Apreciez acest raspuns 0 Nemultumit de acest raspuns
Raspunde
la 05 Oct. 2016
Ca element de noutate: se interzice fragmentarea facturilor pentru livrări de bunuri/servicii a căror valorare depășește plafonul de 5000 lei/10000 lei. Ce însemnă asta? Că nu veți putea emite mai mult de 1 factură/zi/beneficiar pentru o livrare de bunuri sau o prestare de servicii dacă valoarea bunurilor livrate sau serviciilor prestate depășește 5000 lei / 10000 lei. Nu se mai permite întocmirea pentru același beneficiar a mai multor facturi de livrare de bunuri sau servicii cu valori de până la 5000 lei. Că nu veți putea avea încasări de la un singur client, în numerar, de mai mult de 5000 lei/zi. Că nu veți putea plăti furnizori mai mult de 10000 lei/zi și în cadrul celor 10000 lei/zi plățile către un singur furnizor nu pot depăși 5000 lei/zi sau dacă e furnizor de tip cash&carry 10000 lei/zi.
Voteaza raspuns 1 Apreciez acest raspuns 0 Nemultumit de acest raspuns
Raspunde
la 06 Oct. 2016
Eu știu cã dacã factura este sub 5000, plata ei se poate fragmenta fãrã nicio problemã.
Voteaza raspuns 1 Apreciez acest raspuns 0 Nemultumit de acest raspuns
Raspunde
la 06 Oct. 2016
Nu se poate fragmenta plata cu numerar indiferent de valoarea facturii. Poate fi efectuata o singura plata numerar in limita plafonului de 5000 lei pentru persoane juridice si 10000 lei pentru persoane fizice, diferenta fiind doar prin virament bancar.
Voteaza raspuns 0 Apreciez acest raspuns 1 Nemultumit de acest raspuns
Raspunde
la 06 Oct. 2016
Buna ziua, Stimate domn Adrian Condurache, va transmit mai jos extras din Legea 70/2015-intarirea disciplinei financiare pentru a-mi argumenta interventia din zilele trecute. Dvs. ce argumente aveti la cea ce spuneti? Multumesc, " (2) Sunt interzise incasarile fragmentate in numerar de la beneficiari pentru facturile a caror valoare este mai mare de 5.000 lei si, respectiv, de 10.000 lei, in cazul magazinelor de tipul cash and carry, precum si fragmentarea facturilor pentru o livrare de bunuri sau o prestare de servicii a caror valoare este mai mare de 5.000 lei, respectiv de 10.000 lei. (3) Sunt interzise platile fragmentate in numerar catre furnizorii de bunuri si servicii pentru facturile a caror valoare este mai mare de 5.000 lei si, respectiv, de 10.000 lei, catre magazinele de tipul cash and carry. Persoanele prevazute la art. 1 alin. (1) pot achita facturile cu valori care depasesc plafonul de 5.000 lei, catre furnizorii de bunuri si servicii, respectiv de 10.000 lei, catre magazinele de tipul cash and carry, astfel: 5.000 lei/10.000 lei in numerar, suma care depaseste acest plafon putand fi achitata numai prin instrumente de plata fara numerar."
Voteaza raspuns 1 Apreciez acest raspuns 0 Nemultumit de acest raspuns
Raspunde
la 06 Oct. 2016
Platile fragmentate se fac in baza unui contract altfel nu este clar momentul transferului de proprietate, iar plata numerar fragmentata pana in limita a 5000 lei, respectiv 10000 lei nu are logica daca nu reprezinta exceptia de plata in rate.
Voteaza raspuns 0 Apreciez acest raspuns 1 Nemultumit de acest raspuns
Raspunde
la 06 Oct. 2016
Imi pare rau dar raspunsul dvs nu este deloc clar si induceti in eroare colegii din club, ceea ce nu este frumos. Sper ca o sa reveniti cu un raspuns profesionist ca sa fie clar pentru toata lumea.
Voteaza raspuns 1 Apreciez acest raspuns 0 Nemultumit de acest raspuns
Raspunde
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubContabilitate.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Expertii nostri

contabil sef Violeta Georgescu
Are raspunsuri la orice intrebare legata de formulare, declaratii, impozite si mai ales gaseste...
contabil sef George Necula
A participat activ la Seminarul National de TVA - aprilie 2011, Seminarul National - Noua Lege a...