Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Email RSS Facebook
Esti membru? Logheaza-te aici.
Nu aveti cont? Inscrie-te gratuit
x Intra in ClubContabilitate.ro

ANAF si MFPCodul de procedura fiscalaCodul fiscalDeclaratii si FormulareLegea ContabilitatiiMonografii contabileStudii de cazTVA

Justificare cu bon drepturi de echipament

Buna ziua,
Conform art. 76 alin. 4 lit. f si art. 142 lit.e drepturile de echipament nu sunt impozabile, în înţelesul impozitului pe venit si nu se cuprind în baza lunară de calcul al contribuţiilor de asigurări sociale

Avand in vedere ca aceste drepturi se acorda in baza unui ordin in care se specifica clar ca se acorda in bani as dori sa stiu daca beneficiarul trebuie sa justifice suma cu bonuri fiscale,(baza legala fiind vorba de drepturi salariale in natura) modalitatea de inregistrare in contabilitate.
Multumesc

-art. 76 alin. 4 lit. f) contravaloarea echipamentelor tehnice, a echipamentului individual de protecţie şi de lucru, a alimentaţiei de protecţie, a medicamentelor şi materialelor igienico-sanitare, a altor drepturi privind sănătatea şi securitatea în muncă, precum şi a uniformelor obligatorii şi a drepturilor de echipament, ce se acordă potrivit legislaţiei în vigoare;

5 raspunsuri


la 30 Mai. 2018
Echipamentul este achizitionat de firma in baza art. 76 si distribuit pe proces verbal angajatului, care are dreptul la acest echipament pentru o durata determinata in normative. Articolele care nu pot fi achizitionate de catre firma, pot fi achitate in bani la un pret de achizitie stabilit si proces verbal de primire urmand ca angajatul sa le achizitioneze singur, nefiind nevoie de alt document justificativ.
Voteaza raspuns 0 Apreciez acest raspuns 0 Nemultumit de acest raspuns
Raspunde
la 31 Mai. 2018
Drepturile de echipament se acorda in numerar angajatului in baza unui ordin de ministru. Angajatul a primit deja banii, art. 76 spune ca nu se impoziteaza aceasta suma. Vroiam sa stiu daca angajatul trebuie sa justifice cu bon fiscal sau factura suma primita? (art de lege unde spune ca trebuie sau nu sa justifice suma)
Voteaza raspuns 0 Apreciez acest raspuns 0 Nemultumit de acest raspuns
Raspunde
la 31 Mai. 2018
Echipamentul se acorda de catre angajator pe proces verbal, achizitia fiind facuta de catre angajator. Doar in cazuri exceptionale, institutiile publice in baza unui act normativ, stabilesc sumele ce sunt atribuite periodic angajatilor pentru achizitia si intretinerea echipamentului, caz in care se inregistreaza sumele acordate fara sa fie necesare documente justificative.
Voteaza raspuns 0 Apreciez acest raspuns 0 Nemultumit de acest raspuns
Raspunde
la 31 Mai. 2018
Fiind vorba de o institutie publica si de un act normativ care prevede clar ca se acorda angajatului in numerar bani ma puteti ajuta va rog cu o prevedere legala ca nu este necesara justificarea de catre angajat cu bon/ factura fiscala. Multumesc
Voteaza raspuns 0 Apreciez acest raspuns 0 Nemultumit de acest raspuns
Raspunde
la 31 Mai. 2018
Nu puteti percepe bon sau factura de la angajati pentru ca ati dubla inregistrarile si ati depasi bugetul alocat.
Voteaza raspuns 0 Apreciez acest raspuns 0 Nemultumit de acest raspuns
Raspunde
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubContabilitate.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Expertii nostri

contabil sef Violeta Georgescu
Are raspunsuri la orice intrebare legata de formulare, declaratii, impozite si mai ales gaseste...
contabil sef George Necula
A participat activ la Seminarul National de TVA - aprilie 2011, Seminarul National - Noua Lege a...
contabil Silviu Badea
Absolvent al ASE, colaboreaza in continuare cu succes in mediul didactic. S-a specializat in...